www.modiranit.ir

DNS

DNS، مخفف Domain Name System، یکی از سرویس های پایه‌ اینترنت و شبکه است. DNS مانند یک دفترچه تلفن برای اینترنت است. همانطور که شما برای تماس با دیگران به جای بخاطر سپردن شماره‌ی آن‌ها از دفترچه تلفن استفاده می‌کنید. DNS نیز مانند یک دفترچه تلفن عمل می‌کند و نیازی به حفظ کردن آدرس IP ها نیست. همانطور که می‌دانید، کامپیوترها برای اتصال به یکدیگر از اعداد یا همان IP آدرس‌ها استفاده می‌کنند.

Domain Name System فهرست توزیع شده‌ای است که نام دامنه قابل خواندن توسط انسان مانند www.modiranit.ir را به اعداد خوانا برای کامپیوترها یعنی IP آدرس تبدیل می‌کند. برعکس این نیز در مورد DNS صدق می‌کند. یعنی DNS سیستمی است که نام دامنه وب را سازماندهی می‌کند و آن‌ها را برای همه کسانی که می‌خواهند به شبکه وصل شوند، قابل‌فهم‌تر می‌کند.

مزایا:

1- استفاده از اینترنت و ارتباطات شبکه ای را بسیار تسهیل میکند.

2- ممکن است بنا به دلایل مختلف آدرس IP تغییر کند. بنابراین اگر میخواهید به یک وبسایت دسترسی داشته باشید هم باید آدرس IP را بدانید و همچنین باید اطلاعات بروز باشد. سیستم DNS این وظیفه را دارد که IP را به روش های بسیار سریع و ثابت بروز کند و دسترسی ها را به وب سایت آسان کند.

3- DNSبه امنیت زیر ساخت ها ارتقا می بخشد. چرا که میتواند بروز رسانی های ایمن و پویایی را فراهم کند. همچنین قابل اطمینان تر است و می تواند پیام هایی با خرابی “صفر” تحویل کاربران بدهد.

4- پروتکل DNS مشخصات دقیق ساختار داده ها و مبادلات ارتباطی داده های مورد استفاده در DNS را تعریف می کند.